Macesy

Macesy

Co jsou tyto placky kulatého nebo čtvercového tvaru bez výrazné chuti či vůně zač? Mezi Židy jsou považovány za „chléb vysvobození“, připomínající jejich spěšný útěk z Egypta, a zároveň za chléb soužení“, odkazující na jejich těžký život v této zemi.

V Bibli je útěk z Egypta důležitou událostí. Židé v Egyptě žili prakticky v pozici otroků a faraon je odmítal propustit, protože potom by neměl dost dělníků. Propustil je teprve po seslání deseti ran egyptských. Ti mu nedůvěřovali, a proto opouštěli zemi co nejrychleji. Tak rychle, že jim nestačil ani vykynout chléb na cestu. Proto si upekli jen jednoduché placky z nekynutého těsta – první macesy. Tuto událost připomíná svátek Pesach.  Je zajímavé, že během něj musí být z domácnosti odstraněno veškeré kynuté pečivo. 

Během tzv. sederové večeře konané při tomto svátku je jezení macesu spíše rituálem než najedením se, jelikož je svázané mnoha pravidly. Macesy však nejsou pokrmem jednoho svátku, ale mají široké uplatnění v židovské kuchyni. Dají se použít jako Knäckebrot, tedy buď ho jíst suchý nebo čímkoli namazaný. Macesy se také mohou rozemlet na moučku, ze které je možné vyrobit mnoho pokrmů, např. knedlíčků do polévky, na něž naleznete recept níže.

Mezi Židy není tento pokrm příliš oblíbený, ovšem je ceněný pro své výživové vlastnosti. Nepřibírá se po něm tak, jako po kynutém pečivu, zklidňuje žaludek, pomáhá při zažívacích potížích a někdy je i doporučován jako „vyprošťovák“ při kocovině.

Jak probíhá příprava macesu: Hlavní je, že při jeho výrobě nesmí dojít k procesu kvašení. Doba přípravy také nesmí přesáhnout 18 minut, což se začíná počítat od chvíle dohnětení těsta. Ovšem je třeba být obezřetný, protože pokud by se do mouky přidala teplá voda, těsto začne kvasit dříve. Ač se zdá, že je to recept opravdu jednoduchý, ručně vyráběné macesy dnes stojí nemalé peníze.

Macesový knedlíček

Suroviny pro 6 porcí

3 ks  vejce

3 špetky  mletý zázvor

3 špetky  čerstvě mletý černý pepř

3 lžíce  husí sádlo

3 špetky  mletý muškátový květ

150 g   drcený maces

120 ml  pravý slepičí vývar

1 l domácí slepičí vývar na vaření knedlíčků

 

Postup

Macesy nalámeme na menší kousky, nadrtíme pomocí valečku na těsto a vložíme do mísy. V jiné misce rozšleháme vejce s husím sádlem a promícháme s drcenými macesy, které osolíme a okořeníme uvedeným kořením. Směs nesmí být ani příliš hustá - uvařené knedlíčky by byly tvrdé a nesmí být ani řídká, protože knedlíčky by se během vaření rozpadly. Směs dohustíme přidáním macesů, naředíme slepičím vývarem do konzistence, aby se daly tvarovat knedlíčky.

Macesovou směs necháme 1 hodinu odstát a potom vlhkými rukama tvarujeme knedlíčky o něco větší než vlašský ořech, vařením značně zvětší svůj objem. Knedlíčky vaříme mírným varem přikryté v slepičím vývaru asi 10 minut. Během vaření neodkrýváme a nenakukujeme do hrnce.

Hotové macesové knedlíčky vkládáme přímo do horké polévky, případně je servírujeme zvlášť na podnose a každý si nabere sám podle chuti. Knedlíčky můžeme vařit i v osolené vodě, potom je děláme větší a podáváme je jako přílohu k jídlům připraveným na šťávě. Správně uvařené knedlíčky mají být lehké, nadýchané a rozplývající se na jazyku. Začátečníkům doporučuji nejprve uvařit ve vývaru jeden knedlíček na zkoušku.

 

Sederový talíř

Při sederové večeři se používá speciální talíř, na němž je dáno, jak má být jídlo rozmístěno. To, jaká jídla se jedí, vychází z biblického příběhu.

1. Jehněčí pečená kost

2. Vejce uvařené natvrdo - opečené

3. Křen

4. Cibule

5. Charoset – sladká pasta z ovoce a ořechů

6. Petržel

Ramesse II, by měl být podle vědců tím faraonem, který odmítal Židy propustit.

Jak připravit nekvašený chléb?

Vyobrazení jedné z 10 egyptských ran

Dle Bible faraon propustil Židy teprve poté, co Egypt zasáhlo deset zdrcujících ran. O co šlo a jak to proběhlo?

Seřaď správně historii útěku z Egypta

K číslům přiřaď obrázky ve správném pořadí.

Kousek hry Kousek hry
Kousek hry Kousek hry
Kousek hry Kousek hry
Kousek hry Kousek hry
Kousek hry Kousek hry
Kousek hry Kousek hry
Kousek hry Kousek hry
Kousek hry Kousek hry
Kousek hry Kousek hry
Kousek hry Kousek hry
Kousek hry Kousek hry
Kousek hry Kousek hry
Kousek hry Kousek hry
Kousek hry Kousek hry
Kousek hry Kousek hry
Kousek hry Kousek hry